Eco-Safe/1.33
| Safety beam type | Safety Beam A Safety Beam B |
| Containment level | H1/L1 |
| ASI | A |
| Working Width | W3 (Wn = 1,0m)* |
| Dynamic Deflection | 0,80m |
| Vehicle Intrusion (VI) | VI7 (Vin = 2,2m) |
| Minimum length | 48m |
| Width of the system | 0,14m |
| System Height | 0,75m |
| Distance between posts | 1,33m |
*50 cm distance of the front edge of the protective device from the edge of the bank (bend line)

