SUPER RAIL Eco Bw

| Safety beam type | Safety Beam A Safety Beam B |
| Containment level | H2 |
| ASI | A |
| Working Width | W4 (Wn = 1,30m) |
| Dynamic Deflection | 0,90m |
| Vehicle Intrusion (VI) | VI5 (VIn = 1,40m) |
| Minimum length | 60m |
| Width of the system | 0,45m |
| System Height | 0,90m |
| Distance between posts | 1,33m |
