SUPER RAIL Plus Bw

| Safety beam type | Safety Beam A Safety Beam B |
| Containment level | H4b |
| ASI | B |
| Working Width | W6 (Wn = 2,10m) |
| Dynamic Deflection | 1,22m |
| Vehicle Intrusion (VI) | VI9 (VIn > 3,50mm) |
| Minimum length | 80m |
| Width of the system | 0,60m |
| System Height | 1,24m |
| Distance between posts | 1,33m |
