UNISAFE 4.0

| Safety beam type | Safety Beam A Safety Beam B |
| Containment level | N2 |
| ASI | A |
| Working Width | W4 (Wn = 1,20m) |
| Dynamic Deflection | 1,20m |
| Vehicle Intrusion (VI) | / |
| Minimum length | 56m |
| Width of the system | 0,21m |
| System Height | 0,75m |
| Distance between posts | 4m |
